Esad rejimi Şam - Doğu Guta'da 45 sivili öldürdü.
A+ A-
Türkiye, Rusya ve İran kalıcı ateşkes ve siyasi çözüm görüşmeleri yaparken Esad katliam yapmaya devam ediyor. Sivil Savunma ekipleri, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin kuşatmasındaki Doğu Guta'ya 14-17 Kasım tarihleri arasında düzenlediği yoğun saldırılarda 3'ü kadın, 13'ü çocuk, 45 sivilin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Suriye'de binlerce sivilin hayatını kurtaran Sivil Savunma ekipleri, Esad rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldelere 14-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin raporunu açıkladı.

38 MİSKET BOMBASI, BİNDEN FAZLA TOP ATIŞI, 181 HAVA SALDIRISI

Rapora göre, Esad rejimi gerginliği azaltma bölgesi içerisinde yer alan Doğu Guta'daki ilçe ve beldelere 38 misket bombası, bin 58 topçu atışı ve 181 hava saldırısı düzenledi.

13'Ü ÇOCUK 45 SİVİL ÖLDÜ! YÜZLERCE YARALI VAR

Söz konusu tarihlerdeki saldırılarda 3'ü kadın, 13'ü çocuk, 3'ü sivil savunma görevlisi, 45 sivil öldü ve 307 sivil yaralandı.

SALDIRILARA DEVAM EDİYOR

Öte yandan rejimin Doğu Guta bölgesine yoğun saldırıları bugün de devam ediyor.

Sivil savunma kaynaklarından edinen bilgiye göre, rejimin sabaha karşı Doğu Guta'daki Medyere beldesine düzenlediği iki hava saldırısında 3'ü kadın 6 sivil hayatını kaybetti.

Şam'daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, rejim Doğu Guta bölgesindeki Arbin, Hammuriye, Medyere, Misraba, Duma, Sakba, Kefer Batna, Merc ve Haresta bölgelerine son 3 haftadır yoğun topçu ve hava saldırıları düzenliyor.

400 BİN SİVİL AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA

Rejim ve yabancı terörist gruplarının 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta'da, yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

.

İLAÇ SOKULAMIYOR

Doğu Guta'ya kaçak yollarla sokulabilen temel gıda ürünleri ve ilaçların girişi bir süre önce durdu. Bölgedeki sivil yerel meclislerin verilerine göre, Doğu Guta'da binden fazla çocuk, gıda ve ilaç eksikliği nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya.

Doğu Guta, Astana anlaşmaları çerçevesinde "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan edilmişti. Rejimin garantörü Rusya, 22 Temmuz'da ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu. Ancak buna rağmen Esad rejiminin saldırıları aralıksız sürüyor.

.

frkgzlts